Silent Keys

Silent Key amatör telsizcilerin hüzünlü bir terimidir. Hayatını kaybeden bir amatör telsizci arkasında sevdiği insanları bıraktığı gibi çok sevdiği telsizlerini ve Morse ile haberleşirken kullandığı maniplesini de bırakır. Sessiz ve sahipsiz kalan bu maniple, İngilizce’de “silent key” (sessiz maniple) olarak nitelendirilir. Hayatını kaybetmiş bir amatör telsizciyi belirtmek üzere ortaya çıkmış olan bir terimdir.


Bedri Kantav, TA2CCA

Üyelerimizden Bedri Kantav’I (TA2CCA) 6 Ocak 2024 günü kaybettik. Cenazesi 7 ocak 2024 tarihinde Karşıyaka mezarlığında defnedildi. CB döneminde Telsiz ile tanışmış, üyesi olduğu otomobil kulüplerinde iletişim konusunda çeşitli görevler almıştır. Geç de olsa amatör telsizciliğe başlamış, hastalığının elverdiği sürece DMR haberleşmesi konusunda çalışmıştır. Huzur içinde yatsın.


Işık Bodur, TA2EX

Işık Bodur (TA2EX) 12 Ekim 2022’de aramızdan ayrıldı. Gönlü hep ANTRAK ve üyeleri ile birlikteydi. Cenazesi 13 Ekim 2022’de Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.


Levent Postoğlu, TB2NJL

Silent key. Levent Postoglu (TB2NJL) 09 Kasım 2021’de aramızdan ayrıldı. Cenazesi 10 Kasım saat 12.00’de Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi. Eskiden Antrak üyesi olan arkadaşımız Antrak Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmıştı.

Huzur içinde yatsın.


Ahmet Sönmez, TA2CIP, TB4GAS

Önceki ANTRAK başkanlarından Ahmet Sönmez’i kaybettik. 24 Ekim 2021’de hayatını kaybeden Sönmez 25 Ekim 2021’de Bodrum Gümüşlükte toprağa verildi. TA2CIP ve TB4GAS çağrı işaretlerini kullanmış olan bir amatör telsizci, polisiye roman yazarı Jake W. Stephenson, mimar, film yönetmeni, koleksiyoncu, Deneme Liseli, ODTÜ’lü, arkadaş, baba, eş ve kardeşti.

Antrak Gazetesi’nin fikir babasıydı.

Onun için söylenecek, yazılacak pek çok hikayeyi ve bizleri ardında bırakıp beklenmedik bir anda gitti.

Huzur içinde yatsın.

İşte Discovery kanalında yayınlanan kısa koleksiyon belgeseli

6 Şubat 2022 Tarihinde Antrak Müzesine Ahmet Sönmez’in adı verildi.

Ahmet Sönmez’in Ailesi, Ahmet Sönmez Müzesi Önünde


Suha Aktar (TA2G)

Suha Aktar (TA2G) 17.06.2021 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. İyi bir insan, iyi bir amatör telsizciydi. Paylaşmayı, yeni şeyler öğrenmeyi çok severdi. Huzur içinde yatsın.

6 Şubat 2022 Tarihinde Antrak Toplantı odasına Suha Aktar’ın adı verildi.

 

Oğlu, Suha Aktar Toplantı Salonu tabelası önünde.


ANTRAK Derneği Kurucu Başkanı Göktay Alpman (TA2R) 05.04.2021 tarihine hayatını kaybetti. Çok iyi bir insan, iyi bir amatör telsizci ve iyi bir dernek başkanıydı. Biz ANTRAK üyeleri O’nu çok severdik. O da bizleri sevdi. Nur içinde yatsın. ANTRAK ailesinin başı sağ olsun.

6 Şubat 2022 Tarihinde Göktay Alpman’ın adı toplandığımız salona verldi.


Ufuk Türkeri TA2AS

Ufuk Türkeri (TA2AS) ANTRAK Kurucu Üyelerinden ve Önceki Yönetim Kurulu Başkanlarındandır. 15 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Huzur içinde yatsın.


Tahir Dengiz TA2T

ANTRAK Önceki Yönetim Kurulu Başkanlarından ve Derneğimizin Fahri Başkanı Ahmet Tahir Dengiz (TA2T) 28.06.2020 tarihinde beyin damarına pıhtı atması sonucu hayatını kaybetti.
Demokrat Parti Önceki Genel Başkan Yardımcısı, Ulaştırma Bakanlığı Önceki Müsteşar Yardımcısı görevlerini yapan Dengiz aynı zamanda Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT) kurucularından biridir. ANTRAK ve  Türkiye’nin Amatör Telsizcilik hayatına da önemli katkılar sağlamıştır.

Huzur içinde yatsın.

6 Şubat 2022 Tarihinde Antrak İstasyon Odasına Tahir Dengiz’in adı verildi.

Tahir Dengiz’in Ailesi Tahir Dengiz İstasyon Salonu tabelası önünde.


Cengiz Aktuğ TB2BBG

Cengiz Aktuğ TB2BBG

Üyemiz Cengiz Aktuğ (TB2BBG) yakalandığı hastalıktan kurtulamamış 23 .06.2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Sessiz sakin, dost canlısı gerçek bir amatör telsizci olan Aktuğ, yukarıdaki fotoğrafta 2014 yılından kalma bir yaş günü kutlamasında görülüyor. Onu hep iyi hatırlayacağız. Nur içinde yatsın.

—–

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kamil Üreyen (TA2CK) (Fotoğrafta ortada)

5 Aralık 2014 tarihinde aramızdan ayrılan arkadaşımız huzur içinde uyusun.

Ateş Çakıroğlu

Ateş Çakıroğlu ( TB6AO) Kasım 2011’de Samsun’da yaşamını yitirmişti. Haber linki

ATEŞ her zaman; sevgi ve saygı dolu davranışlarıyla, yardımseverliği ile, dost bakışları ve güler yüzü ile hatırlayacağız.

Radyo Amatörlüğü ve Havacılık konularındaki hobilerini; sorumluluklarını aksatmadan aralıksız ömür boyu sürdüren Ateş’i iyi bir dost olarak her zaman anacağız. Mekanın cennet olsun.

mehmet okan

Mehmet Okan (TA2DM) Aralık 2011’de yaşamını yitirmişti.

Üstün Arık (TA2L) Mayıs 2011’de yaşama veda etmişti.

Fethi Cangır (TA2A)

fethi-cangır

Derneğimizin en eski üyelerinden, Ülkemizin ve Ankara’nın ilk Lisanslı radyo amatörlerinden,
Mors Ustası, FETHİ CANGIR (fotoğrafta solda) – TA2A, 28 Nisan 2009 Salı günü sabaha karşı aramızdan ayrıldı.

Fethi CANGIR, geçirdiği çok ağır bir rahatsızlığın ertesinde evinde yoğun bakım ve gözetim altında bulunuyordu.

Işıklar içinde uyusun.

—-
Alpay Ressamoğlu (TA1BT) 7 Kasım 2007’de yaşamını yitirmişti. Hep güler yüzü ve iyilikseverliği ve cihaz merakı ile onu hep hatırlayacağız.

Önder Tüzünalp

Prof. Dr. K. ÖNDER TÜZÜNALP (TA2DX) Hocamızı 05 Ağustos 2003 tarihinde kaybettik. Ankara Üniversitesinde bölümünde, bir amatör telsiz istasyonu kurmuştu. Kendisini davudi sesi ve neşeli tavırları ile amatör telsiz merakımızı tatlandıran iyi biri olarak hatırlayacağız.

 

oğuz aytaç

Sevgili dostumuz, Oğuz Aytaç (TA2AK) 23 Kasım 2001 tarihinde yaşamını yitirmişti.

oğuz aytaç-1

kaplan arıncı

M. T. Kaplan Arıncı (TA2DK) 1930 yılında Çorum iline bağlı İskilip’te doğmuştur. 1949 yılında Ankara Atatürk Lisesi klasik (Latince) bölümünden mezun olup, Ankara Tıp Fakültesi’ne girmiştir. 1956’da mezun olarak Anatomi Enstitüsü asistanlığına gelmiştir. 1958 yılında Anatomi uzmanı, 1963’de doçent unvanları ile 1969 yılında profesör unvanını almıştır. 1969’dan 1997 yılına kadar, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Anatomi Derneği kurucu üyeliği ve başkanlığı görevini yürütmüştür. Çok sayıda eseri bulunan Prof . Dr. Kaplan Arıncı, bir kız-bir erkek iki çocuk babasıdır. Amatör telsizcilik merakını ANTRAK üyesi olarak devam ettirdi. Prof. Dr. Kaplan Arıncı 1997 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmış, 2000 tarihinde ANKARA’da vefat etmiştir.

ceyhun savaş

Ceyhun Savaş (TA2S) 07 Eylül 1998’de geçirdiği bir ev kazası sonucunda hayata gözlerini yummuştu. Huzur içinde uyusun.

Kadir BABA

Derneğimizin Emektarı Kadir Baba‘yı 1998’de kaybetmiştik. Ne yazık ki bir fotoğrafı yok. O zamanlarda Ahmet Sönmez Kasım 1998 tarihli Antrak Gazetesi’nde kendisi için aşağıdaki satırları yazmıştı.

Sivil Toplum Örgütleri’nin yaşamında, kendilerini “örgüt” ile özdeş görebilen kişiler vardır. Örgüt’ün iyi gününde gülümser, kötü gününde kaşları çatık dolaşır… Kadir Baba böyle bir kişiydi. İşini her zaman ciddiye aldı, eksik gördüğü şeyleri önce tamamladı, sonra eleştirdi.
ANTRAK’ın itibarını ilgilendiren konularda talimat beklemeden tavır koydu. Büyük, küçük herkese sevgiyle, saygıyla yaklaştı. Özverili davranışlarıyla hepimizin gönlünü kazandı.

ANTRAK’ın toplantı günlerinde derneğin açılış saati yaklaştığında cihazı açık olan istasyonlar Kadir Baba’nın “…2 Kilo Alfa QRV” anonsunu beklerdik…. Bilirdik ki, şair ruhlu, cumhuriyet çocuğu, emekli aile babası, “güleryüzlü bir Ankara efendisi”, kravatını takmış, ortalığı toparlamış, çayını demlemiş, bizleri bekliyor.

Kadir Baba’nın amatör telsizci ehliyeti yoktu. Almak isteseydi acaba alabilir miydi…? Kim bilir…

Ülkemizde, “amatörlük” ve “telsizcilik”le uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin A sınıfı ehliyet almayı marifet saydığı günümüzde, Kadir Baba’nın çağdaş, aydınlık yüzlü, “amatör” kişiliği, kendisini “amatör” zanneden çok kişiye örnek olacak düzeydeydi.

Yıllarını ANTRAK-TA2KA istasyonuna vermiş olan bu değerli insanı, TA2KAdir Baba olarak anıyorum. Nur içinde yatsın.

Ahmet Sönmez, TA2CIP