Sık Sorulan Sorular

Neden amatör telsizci olmalıyım?

Amatör telsizci olursanız çevrenizle bir frekans üzerinden veya tekrarlayıcı istasyonlar sayesinde diğer amatörlerle mükemmel ve kesintisiz görüşmeler yapabilirsiniz. Uzun mesafeler arasında bilgisayarlar arası iletişim kurabilirsiniz hem de telefon faturanızı kabartmadan (Örneğin Paket Radyo, APRS, SSTV, Ekolink gibi olanaklarla Telsiz internet geçiş istasyonlarından tüm dünya ülkelerindeki başka amatör telsizciler ile aynı anda karşılıklı eşzamanlı sesle-görüntüyle-yazışmayla) haberleşebilirsiniz. Yörüngedeki uydular vasıtasıyla amatör telsizcilerle bağlantı kurmanız da mümkün.

Amatör telsizcilik sizinle aynı tür ilgi alanları olan dünyanın başka ülke ve kıtalarındaki milyonlarca radyo amatöründen biri ile bağlantı kurmanızı sağlayacak sosyal bir hobidir.

Amatör telsizci belgesi almak ne kadar zordur?

Aslında o kadar da zor değil doğrusu.

Türkiye’de iki sınıf Amatör telsizcilik belgesi ( A ve B sınıfları) için sınav yapılmaktadır. Bunlardan B sınıfı belge daha sınırlı frekans bantlarında çalışmaya izin verir ve sınavda daha az puan ile alınabilecek olandır.

Temel Elektrik-Elektronik, Kanun-Yönetmelik ve Amatör Telsiz İstasyonu işletme bilgisi konularından gireceğiniz 3 adet “yazılı-çoktan seçmeli sınav” ın herbirinden en az 60/100 puan alarak başarılı olmak kaydıyla, B sınıfı Amatör Telsizci belgesi almanız mümkündür.

Bu konu ile ilgili sınava hazırlanmak için tek kaynak olarak ANTRAK tarafından, 2006 yılında 4. baskısı yayınlanmış bulunan sınav klavuzunu sizlere önerebiliriz. Kılavuzda temel bilgiler ile birlikte örnek sorular ve çözümleri de yer almaktadır.

(Sınav Kılavuzu kitabından edinmek için ANTRAK ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki menülerde yer alan “Yayınlar” kısmandan daha fazla bilgi alabilirsiniz.)

A Sınıfı Amatör Telsizci Belgesi’ni nasıl alırım?

Bunun için B sınıfı için gerekli olanın üstünde, yani her bir sınav için en az 75/100 puan almanız gerekiyor.

A sınıfı amatör telsizcilik belgesinin size sağlayacağı önemli bir avantaj ise HF ( High Frequency 3-30MHz ) kullanarak dünyanın çeşitli yerlerindeki çeşitli insanlarla konuşabilmenizdir. B sınıfı belge ile HF frekanslarını kendi istasyonunuzda kullanmanız, bazı istisnalar dışında mümkün değildir. Ama ANTRAK kulübündeki istasyonda ve bir A sınıfı belge sahibinin yanında HF frekanslarında çalışabilirsiniz.

Sınav için nereye başvurmalıyım?

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Türkiye’de amatör telsizcilik sınavı yapan tek yetkili kuruluştur. Yılda iki kez (Mayıs ve Kasım aylarında) sınav düzenlemekteler. Sınav başvuruları şahsen veya Dernekler aracılığı ile Kıyı Emniyeti’ne yapılır.

İlk telsizim nasıl bir şey olmalı?

Eğer B sınıfı bir belgeye sahipseniz satın alabileceğiniz bir VHF el telsizi ile Türkiye’nin bütün büyük kentlerinde, diğer amatör telsizcilerle, simpleks veya tekrarlayıcı telsizler (“repeater”lar / röleler) aracılığıyla bağlantı kurmanız mümkün; ancak ileriyi düşünüp biraz daha masraf ederek Dual-Band denen VHF-UHF bandlarında çalışan bir cihaz almanız daha uygun olabilir. Türkiye’nin bir çok yerinde VHF ve UHF bandlarında çok sayıda tekrarlayıcı çalışmaktadır.

Bir başka ilginç ve yeni teknolojilerle iç içe konu da Packet-Radio ve APRS. Bir telsiz modemini kullanarak dünya çapında amatör telsiz ağı içersinde haberleşmeniz mümkün. Bunun birkaç yolu var, biri HF üzerinden ulaşabileceğiniz bir başka Amatör Telsiz BBS’i üzerinden diğerleri ile haberleşmek (eşzamanlı sohbet, elektronik posta, dosya transferi, vb.), diğer şekli de internet kapılarını kullanmak.

Aşağıdaki soruların cevabını biz hazırlarken, siz de ANTRAK ile iletişime geçebilir, Ankara’da iseniz kulubü ziyarete gelebilirsiniz:

Neden amatör telsizci olmak isteyeyim?
Amatör telsizci belgesi almak ne kadar zordur?
A sınıfı amatör belgesini nasıl alırım?
ANTRAK’ın Sınav Hazırlık Kitapçığını Nasıl Edinirim?
Sınav için nereye başvurmalıyım?
Sınavlar nasıl düzenlenir?
Amatör Telsizcilik Belgesi nasıl düzenlenir?
SWL nedir?
SWL Belgesi nasıl düzenlenir?
Çağrı işaretleri ve tahsisi.
İlk telsizim nasıl bir şey olmalı?
Yasaklanan uygulamalar nedir?
Daha fazla bilgiyi nereden ve nasıl edinebilirim?